null

Yapay Döllenme 

Dıştan herhangi bir müdahaleye gerek olmadan yumurta ve spermin birleşmesinin sağlanması doğal döllenmedir. Erkek sperm hücresinin dişi üreme hücresiyle birleşmesinin, ancak dişinin rahminde mümkün olması doğada diğer canlılarla memeliler arasındaki döllenme farkını oluşturmaktadır.

Döllenme için gerekli olan unsurlardan birinin eksikliği ya da işlevsizliği halinde yapay döllenme gerekmektedir.

Yapay Döllenmede eşlerin üreme hücreleri kullanılabileceği gibi, üçüncü kişilere ait üreme hücrelerinin kullanılması da mümkündür.

Bu durumda eğer erkekte sperm üretme konusunda sorun varsa başka sperm kullanılıyor ve buna sperm bağışı deniliyor. Eğer kadının yumurta sayısı ve kalitesinde problem varsa başka bir kişinin yumurtası kullanılarak, yumurta bağışı gerçekleştirilmiş oluyor. Bazen çiftin hem sperm, hem de yumurta hücre sorunu ortaya çıkıyor. Bu durumda her iki hücre de başka şahıslardan alınarak yapay döllenme gerçekleştiriliyor. Buna da, embrio bağışı deniliyor.

Yapay Döllenme Yöntemleri Nelerdir?

  •  Erkekten alınan spermin, ilişkiye girmeden kadının rahmine veya yumurta kanalına ya da döl yoluna şırınga edilmesi;
  •  Döllenmeye elverişli yumurta ve spermin birlikte yumurta kanalına ya da rahme yerleştirilmesi;
  •  Bir kadından alınan yumurta hücrelerinin bir tüp içinde döllendirilmesi ve sonra döllendirilen bu embriyonun aynı veya başka bir kadının rahmine yerleştirilmesi;
  •  Bir kadından diğerine embriyonun nakledilmesi.
Call Center